۱۳۹۸/۱۱/۲۱

مدیرکل سیاسی ،انتخابات وتقسیمات کشوری ودبیر ستادانتخابات استان خراسان رضوی

قانون شفافیت ونظارت بر تامین مالی فعالیتهای انتخاباتی کاندیداها ابلاغ واجرا می شود.

محمد علی نبی پور مدیرکل سیاسی ،انتخابات وتقسیمات کشوری ودبیر ستادانتخابات استان خراسان رضوی گفت:با توجه به تصویب وابلاغ قانون شفافیت مالی کاندیداها ، برخی از مواد قانون مذکور که نیاز به زمانبندی ندارد در این دوره انتخابات مجلس اجرایی می‌شود و این قانون از سوی فرمانداری‌ها به کاندیداها ابلاغ شده و آنها موظف به اجرای آن هستند.

دبیرستاد انتخابات استان در تشریح مفادی از قانون مذکور که در دوره یازدهم مجلس اجرایی می‌شود،اظهار داشت: براساس این قانون کاندیداها  باید حسابی دربانکها گشایش نموده آن را به فرمانداری‌ها معرفی تا تمامی هزینه‌های تبلیغاتی آنان به این حساب  واریز و پرداخت شود. همچنین درماده 8 قانون مقرر شده برای انجام امور مالی کاندیدا باید یک نماینده مالی تعیین کرده وبه فرمانداریها معرفی کنند.
وی افزود:برطبق مفاد این قانون اشخاص حقوقی بجز احزاب حق کمک به کاندیداها را ندارند و علاوه بر این در صورتی که کاندیدایی از شخصی حقیقی کمک مالی دریافت می‌کند مشخصات و کد ملی آن فرد مشخص و به مراکز مربوطه اعلام می‌شود و همچنین داراییهایی که کاندیدا دارد  و کمک‌هایی که اشخاص حقیقی و احزاب به وی می‌کند شفاف خواهد شد  .
نبی پور در پاسخ به این پرسش که عدم اجرای قانون مذکور چه حکمی دارد؟ اظهار داشت: برطبق ماده 11 قانون انجام هرگونه هزینه تبلیغاتی وانتخاباتی برخلاف احکام این قانون جرم است وعلاوه بر مجازاتهای مصرحه ،مرتکبین به محرومیت نامزدی یک یا دو دوره در هرگونه انتخابات عمومی وسراسری از سوی مراجع قضایی محکوم خواهند شد.  وی تاکید کرد: وزارت کشوربا کمک هیئت‌های اجرایی و شورای نگهبان از طریق هیاتهای  نظارت عملکرد تبلیغاتی کاندیدها را رصد می‌کنند و موظفند  در صورتی که کاندیدایی از اجرای قانون عدول کند تخلف انتخاباتی وی را اعلام نمایند .کاندیداها نیزموظفند حداکثر بیست روز بعد از اخذ رای اسناد ومدارک لازم در رابطه با گزارش مالی خود را به فرمانداریهای مرکز حوزه انتخابیه اعلام نمایند.


منبع : پرتال دفتر سیاسی و انتخابات استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۱۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید


محمد علی نبی پور
مدیر کل دفتر سیاسی،انتخابات و تقسیمات کشوری
 

مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

محمد علی نبی پور
مدیر کل دفتر سیاسی،انتخابات و تقسیمات کشوری
 

دسترسی سریع
نظرسنجی